کاور HPLC PCR ترموسایکلر و خصوصیات آنها

کاور HPLC PCR ترموسایکلر و خصوصیات آنها

ُ

دستگاههای HPLC و PCR  جزو پرتیراژترین دستگاههایی هستند که مشتریان ما جهت آنها درخواست تولید کاور دارند.با هم نگاهی به خصوصیات کاور HPLC PCR ترموسایکلر می‌اندازیم.دستگاههای HPLC و PCR  به دلیل حساسیت و قیمت بالای قطعات معمولا در زمان خاموش بودن با کاور محافظ پوشانده می‌شوند.در تولید کاور دستگاه HPLC و  PCR باید به موارد مختلفی همچون مدل دستگاه،نوع آزمایشگاه، سلیقه مسئول فنی آزمایشگاه،شکل هندسی دستگاه،لوله و کابل ها توجه شود.”کاور تجهیزات بهفر” با ۱۵ سال تجربه در زمینه تولید کاور.کاملا با این دستگاهها آشنا بوده و بهترین متریال و فرم را جهت تولید این روکش ها استفاده میکند.

ُ

 
کاور HPLC ترموسایکلر PCR

کاور HPLC ترموسایکلر PCR

ُ

خصوصیات کاور دستگاه  HPLC و PCR :

ُ

کاور(روکش محافظ) دستگاه HPLC(کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا-اچ پی ال سی) و PCR (ترموسایکلر) شامل خصوصیات زیر میشود:

ُ

 1. مدل دستگاه:    مدل دستگاه HPLC و PCR تاثیر بسزایی در نوع متریال و شکل ظاهری کاور دارد.دستگاه HPLC و PCR بر اساس سال تولید شامل مدل های مختلفی است که با مواد شیمیایی گوناگون و شکل ظاهری متفاوت تولید شده اند.

  ُ

 2. نوع آزمایشگاه: این که دستگاه HPLC و PCR در چه آزمایشگاهی (داروسازی،گیاه پزشکی،دانشگاهی، تحلیلی) است نیز در نوع کاور دستگاه HPLC و PCR تاثیر دارد.در هر آزمایشگاه با مواد شیمیایی متفاوتی کار میشود که این امر در تعیین متریال کاور دستگاه HPLC و PCR تاثیر دارد.

  ُ

 3. سلیقه مسئول فنی آزمایشگاه: سلیقه مسئول فنی آزمایشگاه و رئیس آزمایشگاه .نیز جزو عوامل تعیین کننده نوع و خصوصیات کاور دستگاه HPLC و PCR است.از جمله اینکه مسئول آزمایشگاه میخواهد دستگاه در زیر کاور دیده بشود یا نه و چه رنگی داشته باشد.

  ُ

 4. شکل هندسی دستگاه: شکل هندسی دستگاه نیز ماننده عوامل بالا تاثیر بسزایی در خصوصیات کاور دستگاه HPLC و PCR دارد.اینکه چه متعلقاتی به دستگاه متصل است. دستگاه بیشتر برای کدام نوع آزمایش ها استفاده میشود.دستگاههای آزمایشگاهی مکمل چه دستگاههایی هستند؟

  ُ

لوله و کابل دستگاه: معمولا لوله هایی که به دستگاه HPLC  یا کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا متصل هستند بسیارند.لوله هایی که به مخازن حلال ها متصل هستند.لوله های پمپ دستگاه که باید کاور طوری طراحی شود که مشکلی برای این لوله ها یا ستون HPLC ایجاد نکند.همچنین در دستگاه پی سی آر یا ترمو سایکلر باید به کابل های دستگاه توجه شده. و کاور ترموسایکلر طوری طراحی شود که به راحتی قابل نصب و برداشت باشد.

ُ

ُ

ُ

معرفی دستگاه اچ پی ال سی (HPLC)

ُ
HPLC (کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا) چیست؟
۱مروری بر HPLC
HPLC مخفف عبارت High Performance Liquid Chromatography است. “کروماتوگرافی” تکنیکی برای جداسازی، “کروماتوگرام” حاصل کروماتوگرافی و “کروماتوگراف” ابزاری است که برای انجام کروماتوگرافی استفاده می شود.
در میان فن‌آوری‌های مختلف توسعه‌یافته برای کروماتوگرافی، دستگاه‌های اختصاص داده شده برای جداسازی مولکولی به نام ستون‌ها و پمپ‌های با کارایی بالا برای تحویل حلال با سرعت جریان پایدار، برخی از اجزای کلیدی کروماتوگراف‌ها هستند. با پیچیده‌تر شدن فناوری‌های مرتبط، سیستمی که معمولاً به عنوان کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا شناخته می‌شود، به سادگی «LC» نامیده می‌شود. امروزه، کروماتوگرافی مایع با کارایی فوق العاده بالا (UHPLC) که قادر به تجزیه و تحلیل با سرعت بالا است، نیز گسترده تر شده است.
فقط ترکیبات محلول در حلال ها را می توان با HPLC آنالیز کرد. HPLC ترکیبات محلول در یک نمونه مایع را جدا می کند و امکان تجزیه و تحلیل کیفی و کمی را در مورد اینکه چه اجزایی و چه مقدار از هر جزء در نمونه وجود دارد را می دهد.
شکل ۱ یک نمای کلی از فرآیند HPLC را نشان می دهد. حلال مورد استفاده برای جداسازی اجزای یک نمونه مایع برای تجزیه و تحلیل HPLC فاز متحرک نامیده می شود. فاز متحرک به یک ستون جداسازی، که در غیر این صورت به عنوان فاز ثابت شناخته می شود، و سپس به آشکارساز با نرخ جریان پایدار که توسط پمپ تحویل حلال کنترل می شود، تحویل داده می شود. مقدار مشخصی از نمونه به ستون تزریق می شود و ترکیبات موجود در نمونه جدا می شوند. ترکیبات جدا شده در ستون توسط یک آشکارساز در پایین دست ستون شناسایی شده و هر ترکیب شناسایی و کمی سازی می شود.
۲- دستگاه HPLC
با پرداختن به جزئیات بیشتر، HPLC از اجزای مختلفی تشکیل شده است، از جمله یک پمپ انتقال حلال، یک واحد گاز زدایی، یک نمونه انژکتور، کوره ستونی، آشکارساز و پردازشگر داده شکل ۲ نمودار جریان HPLC و نقش هر جزء را نشان می دهد.
همانطور که برای HPLC، پمپ فاز متحرک را با نرخ جریان کنترل شده (a) تحویل می دهد. هوا می تواند به راحتی در فاز متحرک تحت فشار اتمسفر استانداردی که در آن زندگی می کنیم حل شود. اگر فاز متحرک حاوی حباب های هوا باشد و وارد پمپ تحویل شود، ممکن است مشکلاتی مانند نوسانات سرعت جریان و نویز/ رانش پایه ایجاد شود. واحد گاز زدایی با حذف حباب های هوا در فاز متحرک (b) به جلوگیری از این مشکل کمک می کند. پس از حذف هوای محلول، فاز متحرک به ستون تحویل داده می شود. سپس انژکتور نمونه یک محلول استاندارد یا محلول نمونه را وارد فاز متحرک (c) می کند. نوسانات دما می تواند بر جداسازی ترکیبات در ستون تاثیر بگذارد. ستون را در کوره ستونی قرار می دهند تا دما را ثابت نگه دارد(d). ترکیبات شسته شده از ستون توسط یک آشکارساز که در پایین دست ستون (e) قرار می گیرد، شناسایی می شوند. یک ایستگاه کاری سیگنال آشکارساز را پردازش می کند تا کروماتوگرام را برای شناسایی و تعیین کمیت ترکیبات (f) بدست آورد.
قطعات HPLC

قطعات HPLC

۳- جداسازی HPLC
HPLC می تواند هر ترکیب را با تفاوت سرعت هر ترکیب در ستون جدا کرده و تشخیص دهد. شکل ۳ نمونه ای از جداسازی HPLC را نشان می دهد.
برای HPLC دو فاز وجود دارد: فاز متحرک و فاز ثابت. فاز متحرک مایعی است که ترکیب مورد نظر را حل می کند. فاز ساکن بخشی از یک ستون است که با ترکیب هدف تعامل دارد.
در ستون، هرچه میل ترکیبی (مثلاً نیروی واندروالس) بین جزء و فاز متحرک قوی‌تر باشد، مؤلفه سریع‌تر از طریق ستون همراه با فاز متحرک حرکت می‌کند. از طرف دیگر، هرچه میل ترکیبی با فاز ساکن بیشتر باشد، سرعت حرکت آن در ستون کمتر است. شکل ۳ نمونه‌ای را نشان می‌دهد که در آن مولفه زرد میل ترکیبی قوی با فاز متحرک دارد و به سرعت در ستون حرکت می‌کند، در حالی که مولفه صورتی میل ترکیبی قوی با فاز ساکن دارد و به آرامی حرکت می‌کند. سرعت شستشو در ستون به میل ترکیبی و فاز ساکن بستگی دارد.
۴- چگونه کروماتوگرام را بخوانیم
کلمه کروماتوگرام به معنای نموداری است که از طریق کروماتوگرافی به دست می آید. شکل ۴ نمونه ای از کروماتوگرام را نشان می دهد. کروماتوگرام یک نمودار دو بعدی با محور عمودی است که غلظت را بر حسب شدت سیگنال آشکارساز نشان می دهد و محور افقی نشان دهنده زمان تجزیه و تحلیل است. هنگامی که هیچ ترکیبی از ستون شسته نمی شود، خطی موازی با محور افقی ترسیم می شود. به این خط مبنا می گویند. آشکارساز بر اساس غلظت ترکیب هدف در نوار شستشو پاسخ می دهد. طرح به دست آمده بیشتر شبیه به شکل زنگ است تا مثلث. به این شکل “قله” می گویند.
زمان ماند (tR) فاصله زمانی بین نقطه تزریق نمونه و اوج پیک است. زمان لازم برای ترکیبات باقیمانده (ترکیبات بدون برهمکنش برای فاز ساکن) برای رفتن از انژکتور به آشکارساز، زمان مرده (t0) نامیده می شود.
ارتفاع قله (h) فاصله عمودی بین راس قله و خط پایه است و ناحیه قله (A) که به رنگ آبی روشن رنگ شده است ناحیه محصور شده توسط قله و خط پایه است. این نتایج برای تجزیه و تحلیل کمی و کیفی اجزای نمونه استفاده خواهد شد.

این نوشته ترجمه ای از مقاله اصلی در سایت شرکت شیمادزو است

ُ

ُ

ُ

مطلب مرتبط:
لیست کاورهای تجهیزات آزمایشگاهی بهفر
تاریخچه سانتریفیوژ آزمایشگاهی
داستان اختراع تست پی سی آرPCR
آزمایشگاه دامپزشکی کاور تجهیزات آزمایشگاهی بهفر