راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک

راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک

ُ

ُ

راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک و اداره آن در کشورهای پیشرفته مشکلات مخصوص به خود را دارد.نوع آزمایشگاهها بدون انجام پروژه های تحقیقاتی با مشکل درآمد روبرو خواهند شد.که این مورد بعد از شیوع کرونا ویروس عوض شد. میلیاردها تومن سود با انجام یک تست پی سی آر ساده،عاید آزمایشگاهها شد. کار اصلی این نوع آزمایشگاهها تست دی ان ای،ژن و کروموزوم ها.و پیدا کردن مشکلات و بیماری های ژنتیکی در افراد است.

ُ

ُ

­

مطلب ترجمه ایست از این مقاله

ُ

ُ

­­

کرونا ویروس و مشکلات راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک

هر روز هزاران سمپل در آزمایشگاه مورد تست پی سی آر کرونا قرار میگیرد.حتی آزمایشگاههای کوچک ژنتیک صدها نمونه را در روز قبول میکنند.که درآمد روزانه خوبی نصیب موسس آزمایشگاه میکند.پتانسیل درآمد حاصله از تست پی سی آر کرونا. نظر سرمایه گذاران به تاسیس این نوع آزمایشگاه ها را به خود جلب کرده است.آنها میخواهند که آزمایشگاههای جدیدی راه اندازی کنند.این فرصت خوبی برای فارغ التحصیلان رشته ژنتیک ایجاد کرده است.

ُ

ُ

راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک

راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک

ُ

ُ

البته آزمایشگاه ژنتیک نسبت به آزمایشگاههای تشخیص طبی سخت تر است.همچنین میتواند مشکلات بیشتری را برای سرمایه گذاران ایجاد کند.حتی یک متخصص ژنتیک ممکن است .تمام پروسه تاسیس آزمایشگاه ژنتیک آشنا نباشد.مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید عبارتند از :
نبود دستگاهها و تجهیزات(تحریم ها در مورد ایران)
عدم وجود نیروی متخصص ژنتیک در شهر مورد نظر
کمبود افراد کار بلد راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک
نداشتن دانش چگونگی ست آپ آزمایشگاه

ُ

ُ

ُ

آزمایش هایی که در آزمایشگاه ژنتیک انجام میشود

سه نوع از تست ها معمول است.تست دی ان ای،تست ژن و کروموزوم.آزمایش دی ان ای: با بررسی نوکلئیک ها ارتباط ژنتیکی افراد را مشخص میکند.و در صحنه های جرم ارتباط داشتن افراد با جرم را مشخص میکند.ژنتیک: ژن ها را مورد بررسی قرار میدهد(از طریق پروتئین ها) و ناهنجاری های ژنتیکی در فرد را مشخص میکند.کروموزوم: آن ها را برای مطالعات تحقیقاتی و پیدا کردن ناهنجاری مورد بررسی قرار میدهد.

ُ

ُ

ُ

شروع به کار آزمایشگاه ژنتیک چگونه است؟

اولین مرحله انتخاب یکی از انواع تستی که در بالا به آن اشاره شد است.انتخاب کردن هر سه تست مسلما برگشت سرمایه بیشتری خواهد داشت.با این حال در مرحله راه اندازی بودجه بیشتری را طلب میکند.برای مثال تست پی سی آر کووید۱۹ را در نظر بگیرید.سرمایه گذاری در دستگاههای تست COVID-19, H1N1 منطقی تر است تا تست کروموزوم.بررسی کروموزوم نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارد.به هر حال تست کووید۱۹ بازگشت سرمایه بیشتری دارد.

ُ

ُ

ُ

نقشه آزمایشگاه ژنتیک خود را تهیه کنید

قدم بعدی از انتخاب نوع تست، نوبت انتخاب نقشه و طرح آزمایشگاه است.نقشه را معمولا شرکت هایی که در زمینه راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک فعال هستند تهیه میکنند.یا سرمایه گذاران و موسسان خود به تهیه آن اقدام میکنند.

ُ

ُ

ُ

نقشه آزمایشگاه ژنتیک شامل چیست؟

کدامیک تست ها انجام خواهد شد؟
چطور انجام خواهد شد؟
موارد لازم کدام  است؟
چند نیروی کار مورد نیاز است؟
بودجه کلی پروژه چقدر باید باشد؟
بازگشت سرمایه مورد انتظار چقدر است؟
کدام دستگاهها و تجهیزات ژنتیک مورد نیاز است؟
پلن کلی کار به چه صورت باید باشد؟

ُ

ُ

ُ

نکات دیگری که باید مد نظر داشته باشید:

تعداد آزمایشگاههای نزدیک به منطقه مورد نظر شما
وضعیت درآمد آنها
تست هایی که میگیرند
قیمت میانگین هر تست ژنتیک
میزان دقت آزمایش های آنها
تجربه کارکنان آنها
سود ماهانه و سالیانه آزمایشگاه ژنتیک چقدر است؟

ُ

ُ

ُ

مطالب مرتبط:
 با شرکت ها و آزمایشگاههای خصوصی
همکاری با آزمایشگاههای مراکز دولتی
چرا تجهیزات آزمایشگاهی باید کاور داشته باشند
تولید سفارشی و تخصصی کاور

ُ

ُ

ُ

دیدگاهتان را بنویسید