فارماکولوژی چیست ؟

فارماکولوژی چیست ؟

فارماکولوژی چیست ؟

ُ
فارماکولوژی چیست ؟

ُ

ُ

ُ

فارماکولوژی بررسی تاثیر داروهای مورد استفاده در یک بیماری  و تحقیق درباره تاثیرات آن بر بدن انسان است.تحقیق و توسعه درباره داروهای جدید برای بیماری ها.بررسی اثر این داروهای جدید بر حیوانات و انسان ها .اطمینان از تولید داروهای مناسب و پر بازده برای بیماری ها.پایین آوردن اثرات جانبی داروهای مختلف بر ارگانیسم زنده.بررسی واکنش های شیمیایی داروها در بدن.بررسی مولکول ها از لحاظ بیولوژیکی از دیگر مسئولیت های این رشته میباشد.
فارماکولوژی چیست

فارماکولوژی چیست

ُ

ُ

ُ

 بیوشیمی،بیولوژی سلول،فیزیولوژی و بیولوژی مولکول رشته هایی هستند که از نزدیک با رشته فارماکولوژی در ارتباط هستند.متخصصان فاماکولوژیست بخاطر آموزش گسترده ای که دیدند.برای درمان مواد شیمیایی،مواد مخدر مشکلات هورمونی میتوانند درمان های خوبی ارئه دهند.رشته فارماکولوژی پزشکی در بیمارستان های دولتی و بیمارستان های  آموزش و تحقیق و یا در کلینیک های درمانی مختلف یافت میشود.

ُ

ُ

ُ

 

فارماکولوژی چه وضایفی را بر عهده اشخاص میگذارد؟

ُ
برای فعالیت به عنوان فارماکولوژیست پزشکی باید ۶ سال در رشته پزشکی پایه تحصیل کرد.بعد از پایان تحصیلات در بیمارستان های دولتی و کلینیک ها یا در آزمایشگاه داروسازی ها فعالیت خواهند کرد .در عین حال در دانشکده ها به عنوان استاد یار میتوانند به کار بپردازند.

ُ

دیگر مسئولیت های فارماکولوژیست به این صورت است :

ُ
  • تحقیق درباره عوارض جانبی و تاثیرات دارو بر سلامتی انسان و حیوان
  • تحقیق درباره واکنش بیولوژیک و شیمیایی در بدن
  • تعیین استفاده از داروهای مشخص در مقابل بیماری های خاص
  • همکاری با داروساز ها برای انجام آزمایش های مورد نیاز
  • تشخیص دُز داروهای تزریقی
  • تولید داروهای جدید و موثر

 

کسانی که خواهان تحصیل در رشته فارماکولويی هستند. باید حافظه ای قوی،اطلاعات آکادمیک بالا،علاقه مند به تحقیقات در امور فنی رشته و با پشتکار باشند .روش های درمانی که فارماکولوژیست ها ابداع میکنند. اگرچه نه به صورت مستقیم ولی از طریق نسخه هایی که متخصصین مختلف برای مراجعه کننده ها مینویسند اعمال میشود.

ُ

ُ

ُ

نوع دیگر فارماکوتراپی هوشمند است. که از بدو تشخیص بیماری شروع میشود. که شامل تشخیص بهترین نوع دارو،بررسی واکنش های بدن نسبت به دارو،انتخاب امن ترین نوع درمان و ثبت مراحل درمان است.به هنگام تحصیل در رشته پزشکی لازم است که دوره کارآموزی فارماکوتراپی دیده شود.

ُ

ُ

ُ

درمان بیماران با شرایط حاد: بیماران سالمند ، اشخاصی با بیماری های مزمن، خانم های باردار و در دوران شیردهی و کودکان در این دسته قرار میگیرند.فارماکولوژیست های بالینی در این زمینه بهترین مشاوره ها را میتوانند به بیماران بدهند.
گفتیم که یکی از مسئولیت های فارماکولوژیست بررسی عوارض جانبی یک داروست . که این پروسه از زمان تولید دارو و تا ارائه به بازار را شامل میشود.اگر با عوارض جانبی غیر معمولی روبرو شوند. معمولا به مراکز مهم سلامت و همینطور سازمان بهداشت جهانی اطلاع داده خواهد شد .در عین حال بر روی این عوارض جانبی تحقیقات بیشتری انجام میدهند .

ُ

ُ

ُ

همچنین تست های اولیه دارو ها که بر روی داوطلبان صورت میگیرد. نیز توسط فارماکولوژیست ها انجام میشود.اگر در این تست ها از متخصص فارماکولوژیست استفاده نشود از طرف وزارت بهداشت مجوز صادر نخواهد شد.مورد دیگر بررسی تاثیر دارو های مختلف بر روی یکدیگر و تداخل دارویی در بیماری های خاص است.همچنین تاثیر دارو در هنگام مصرف سیگار و الکل یا ماده های. شیمیایی موجود در هوا نیز بر عهده فارماکولوژیست است.
ُ

ُ

ُ

این مطلب ترجمه ای بود از این مقاله:      https://www.uzmandoktor.net/

 

 

مطالب مرتبط: 
اهمیت آزمایشگاه در مدارس

آزمایشگاه شیمی حادثه و مصدومیت ها

راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک

همکاری با شرکت ها و آزمایشگاههای خصوصی

دیدگاهتان را بنویسید