لیست کاورهای آزمایشگاهی بهفر

لیست کاور آزمایشگاهی بهفر

از آنجایی که تولیدی بهفر برای تمام تجهیزات و دستگاههای حساس و ابزار دقیق آزمایشگاهی کاور های سفارشی و بر طبق اندازه دستگاه تولید میکند،لیست کاورها و اسامی آنها به اندازه تمام دستگاههای استفاده شده در آزمایشگاههای کشور خواهد بود.اما در این مطلب به طور اختصار به لیست معمول ترین و پر مصرفترین کاورهای آزمایشگاهی سفارش داده شده به تولیدی کاور بهفر اشاره خواهد شد.

تصاویر کاورهای دستگاهای آزمایشگاهی

کاور سانتریفیوژ آزمایشگاهی(Laboratory Centrifuge)
در کمتر آزمایشگاهی ممکن است که سانتریفیوژ جزو لیست دستگاههای استفاده شده نباشد.معمولا پر درخواست ترین سانتریفیوژ ها برای تولید کاور به ترتیب میکرو سانتریفیوژ، سانتریفیوژ یخچال دار، سانتریفیوژ بالینی،سانتریفیوژ رومیزی،اولترا سانتریفیوژ و سانتریفیوژ ساده میباشد. همچنین در لیست کاورهای آزمایشگاهی بهفر پر درخواست ترین برند(مارک)های سانتریفیوژ به ترتیب سانتریفیوژ برند سیگما(Sigma)،سانتریفیوژ برند اپندورف(Eppendorf) سانتریفیوژ برند هتیچ(Hettich)،سانتریفیوژ برند سنتوریون(Centurion)سانتریفیوژ برند هرمله(Hermle)سانتریفیوژ برند  زنیت لب(Zenith Lab) سانتریفیوژ برند سلکتا لب(Selecta Lab) است.

کاور میکروسکوپ آزمایشگاهی(Laboratory Microscope)

بعد از سانتریفیوژ بیشترین سفارشی که توسط کاور بهفر تولید میشود کاور میکروسکوپ است.یکی از حساس ترین و پرکاربرد ترین دستگاههای آزمایشگاهی که تهیه کاور تاثیر بسزایی در طول عمر و کارکرد دقیق میکروسکوپ خواهد داشت.معمولا پر درخواست ترین میکروسکوپ ها برای تولید کاور به ترتیب میکروسکوپ دانش آموزی،میکروسکوپ لوپ،میکروسکوپ فلورسنت،میکروسکوپ اینورت،میکروسکوپ استریو است. همچنین پر درخواست ترین برند(مارک) میکروسکوپ آزمایشگاهی به ترتیب میکروسکوپ برند اُلیمپوس(Olympus) ، میکروسکوپ برند زایس(Ziess) ، میکروسکوپ برند نیکون(Nikon) میباشد.

کاور ترازو آزمایشگاهی(Digital Laboratory Weighing & Balance)

ترازو نه تنها در آزمایشگاه بلکه در بسیاری از منازل و شغل های دیگر ابزاری پرکاربرد است.ترازوی حساس دیجیتال آزمایشگاهی هم به دلیل پرکاربرد بودن در رتبه سوم لیست کاورهای آزمایشگاهی بهفر قرار میگیرد.پرطرفدارترین مدل ترازوی حساس دیجیتال آزمایشگاهی به ترتیب ترازوی گرمی، ترازوی حساس،ترازوی محفظه دارو ترازوی رطوبت سنج میباشد.همچنین پر درخواست ترین برند(مارک) ترازوی آزمایشگاهی به ترتیب ترازوی برند ای اند دی(AND) ترازوی برند سارتوریوس(Sartorius) ترازوی برند متلر تولدو(Mettler Toledo) ترازوی برند رادوگ(Radwag) میباشد.

کاور دستگاه پی سی آر(PCR& Thermal Cycler& RealTime)

دستگاه پی سی آر(PCR) که در دوران کرونا به شدت معروف شد و به عنوان اصطلاح عمومی در میان مردم جا افتاد در حقیقت یکی دیگر از دستگاههای پرکاربرد آزمایشگاههای ژنتیک و تشخیص پزشکی است.پر مصرف ترین مدل ها به ترتیب پی سی آر(PCR) ،ترمو سایکلر،ریئل تایم پی سی آر(Real Time PCR) میباشد.همچنین برندهای محبوب به ترتیب ترموسایکلر برند اپندورف(Eppendorf)، پی سی آر برند بایو رد(BIO-RAD)، پی سی آر گرادیانت ای بی آی(ABI) است.

کاور دستگاه آون یا فور(Laboratory Heating Oven & Furnace)
آون یا فور یکی دیگر از دستگاههای پر مصرف در آزمایشگاههای مختلف است که به استریل کردن و خشک کردن تجهیزات یا مواد کمک میکند.بیشترین درخواست کاور آون برای مدل های آون دیجیتال، آون یا فور همرفتی و آون سنگین(Heavy Duty Ovens) میباشد و برندهای محبوب آون یا فور به ترتیب آون-فور ممرت(Memmert) ، آون یا فور بایندر(Binder) آون-فور ترمو ساینتیفیک(Thermo Scientific) ، آون-فور آنالیتیک جینا(Analytik Jena) است.

کاور دستگاه شیکر-همزن-استیرر-همزن مغناطیسی(Shaker-Stirer-Magnet)

دستگاه شیکر یا همزن جهت مخلوط کردن و یکنواخت کردن محلول ها و سایر مواد آزمایشگاهی بکار میرود.دستگاه استیرر یا همزن مغناطیسی نیز مانند شیکر جهت مخلوط کردن مایعات در حجم پایین بکار میرود.بیشترین تولید کاور شیکر-همزن جهت مدل های شیکر اوربیتالی،شیکر روتاتور،شیکر لوله یا ورتکس است.بیشترین درخواست کاور استیرر-همزن مغناطیسی نیز جهت مدل هیتر استیرر است.برندهای محبوب آزمایشگاهها نیز شیکر ایکا(IKA) ، شیکر جولابو(Julabo) شیکر ترمو ساینتیفیک(Thermo Scientific) میباشد.

کاور دستگاه اسپکتروفتومتر-طیف سنج نوری(Labratory Spectrophotometer)

کاور دستگاه اسپکتروفتومتر-طیف سنج نوری نیز یکی از پرتیراژترین کاورهای تولیدی بهفر است.مدل های پر طرفدار جهت تولید کاور طیف سنج مرئی(Visible) ،طیف سنج فرابنفش(UV)، طیف سنج مادون قرمز(IR)(FTIR) طیف سنج نشر شعله(Flame Photometre) طیف سنجی جذب اتمی(Atomic Absorption) میباشد.برند های طیف سنج نوری-اسپکتروفوتومتر محبوب نیز به ترتیب اسپکتروفوتومتر شیمادزو(Shimadzu) طیف سنج نوری اجیلنت(Agilent) و اسپکتروفوتومتر های ساخت ایران میباشد که به دلیل ازدیاد برندها از نام بردن آنها خودداری میگردد.

کاور کیس، مانیتور و کیبورد کامپیوتر(PC Case-Monitor-Keyboard)

تقریبا در هر خانه یا شرکتی میتوان کیس،مانیتور و کیبورد کامپیوتر را پیدا کرد. اما در آزمایشگاهها معمولا کامپیوتر کیس دار در کنار دستگاههای آنالایز مواد و نمونه قرار دارد و رابطه کاربری با دستگاه و ارسال دستور به آن را فراهم میسازد.کاور کیس و مانیتور و کیبورد تولیدی بهفر با نمونه های موجود در بازار از لحاظ کیفیت متریال و شکل ظاهری بسیار متفاوت بوده و عمر مفید بیشتری دارد.

کاور دستگاه پرینتر سه۳ بعدی(رنگی،جوهر افشان،لیزری)(Printer Laserjet-3D)

دستگاه پرینتر نیز مانند کامپیوتر کیس دار حکم رابط بین کاربر و دستگاه آنالیز نمونه را ایفا میکند.در برخی مواقع پرینتر ها از نوع پیشرفته و حساس هستند و در آزمایشگاه از آنها کمتر استفاده میشود، در این مواقع استفاده از کاور پرینتر میتواند محافظ خوبی د مقابل نشستن گرد و غبار بر روی آی سی و قطعات حساس دیگر پرینتر شود. نوع دیگر پرینتر که استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است و خوشبختانه در کشور عزیزمان ایران نیز شرکت های متعددی آن را تولید میکنند پرینتر ۳سه بعدی است.این پرینتر به دلیل حساسیت بالا و در برخی موارد باز بودن کنار دستگاه حتما نیاز به کاور دارد.در حال حاظر تولیدی کاور بهفر در حال همکاری با ۳ شرکت تولید کننده پرینتر ۳سه بعدی به صورت مداوم است.معروفترین برند های پرینتر به ترتیب پرینتر اچ پی(HP) پرینتر کانن(Canon) پرینتر زیراکس(Xerox) پرینتر اپسون(Epson) است.

کاور دستگاه کروماتوگرافی مایع و گاز (HPLC- GC)

دستگاه HPLC یا کروماتوگرافی مایع با فشار بالا یکی دیگر از دستگاههای پر کاربرد در آزمایشگاههای آنالایز مواد است.این دستگاه در اندازه گیری مواد، شناسایی آنها و جداسازی نمونه ها کاربرد دارد.کاور دستگاه کروماتوگرافی مایع به صورتی تهیه میشود که به لوله های متصل به ارلن و شیشه های بالای دستگاه فشار نیاورد و همچنین نصب و برداشتن کاور برای کاربر آزمایشگاه راحت باشد. دستگاه دیگر کروماتوگرافی گازی یا GC است.این دستگاه برای شناسایی مواد و تعیین مقدار آنها در نمونه بکار میرود.همچنین در این رده از دستگاهها تقاضای رتبه سوم جهت کاور دستگاه جی سی مس(GC Mass) یا گاز کروماتوگرافی جرمی است.در اینجا باید اعتراف کنم که یکی از سختترین دستگاهها جهت تولید کاور دستگاه جی سی و جی سی مس است. به دلیل بزرگی و اتصالات زیاد و نداشتن شکل هندسی آسان ، قالب کاور این دستگاه و طراحی و دوخت کاور آن بسیار مشکل است.دستگاههای بعدی در این لیست کاور کروماتوگرافی تبادل ینی(IEC)، کاور FPLC میباشد.

روکش دستگاه پی اچ متر(PH Meter)

روکش دستگاه پی اچ متر مورد بعدی در لیست ماست که در اکثر آزمایشگاههای آنالیز مواد موجود است.کار اصلی این دستگاه تشخیص اسیدی یا باز بودن نمونه است.بیشتر درخواست جهت کاور پی اچ متر به ترتیب برای برندهای متروهم(Metrohm) متلر تولدو(Mettler Toledo) ترمو ساینتیفیک(Thermo Scientific) است.

کاور دستگاه روتاری اواپراتور(Rotary Evaporators)

روکش دستگاه روتاری اواپراتور نیز مورد بعدی در لیست کاورهای آزمایشگاهی بهفر میباشد. این دستگاه برای تبخیر مایعات، جداسازی آنها و عصاره گیری استفاده میشود.محبوب ترین برند روتاری در ایران هیدولف(Heidolph) و بعد از آن روتاری ایکا(IKA) است.

کاور دستگاه کارل فیشر(Karl Fischer)

این دستگاه در آزمایشگاههای شیمی و نفتی کاربرد دارد.کاربرد این دستگاه جهت تعیین آب در جامدات و مایعات است. در بیشتر آزمایشگاههای ایران از کارل فیشر شرکت متروهم(Metrohm) استفاده میشود.تصویر بالای این صفحه انواع کاور کارل فیشر شرکت متروهم در آزمایشگاه یکی از شرکت های داروسازی تهران است.تهیه کاور برای دستگاه کارل فیشر باید با دقت انجام شود چون دستگاه شکل ظاهری خاصی ندارد.

کاور دستگاه حمام التراسونیک(Ultrasonic Bath)

 دستگاه حمام التراسونیک جهت ضد عفونی و شستشوی تجهیزات در داخل آزمایشگاه استفاده میشود.البته در این دسته میتوان چند نوع دیگر از تجهیزات را نیز قرار داد. دستگاه حمام آب یا بن ماری(Ben marie) یکی از این دستگاههاست که در اکثر آزمایشگاهها یافت میشود و تقاضای بالایی برای سفارش کاور آن وجود دارد.دستگاه دیگر در این دسته التراسونیک هموژنایزر(Ultrasonic Homogenizer) است.از برندهای محبوب در این دسته میتوان از حمام آب ممرت(Memmert) التراسونیک هموژنایزر فیشر ساینس(Fischer Scientici) التراسونیک هموژنایزر هلشر(Helscher) التراسونیک سارتوریوس(Sartorius)

کاور دستگاه سل کانتر هماتولوژی( Cell Counter Hematology)

کارایی این دستگاه در آزمایشگاههای تشخیص پزشکی و جهت شمارش گلبول های سفید،قرمز و پلاکت ها میباشد.این دستگاه نیز به دلیل حساسیت بالا، نیاز به کاور و روکش محافظ دارد.از برندهای محبوب این دستگاه میتوان به سل کانتر سیسمکس(Sysmex) سل کانتر بایو رد(Bio Rad) و سل کانتر روش(Roche) اشاره کرد.

کاور دستگاه الایزا ریدر(Elisa Reader)

دستگاه بعدی در لیست کاورهای آزمایشگاهی بهفر دستگاه الایزا ریدر یا میکروپلیت ریدر است.وظیفه این دستگاه اندازه گیری رشد سلول،سنجش اسید ها و فعالیت آنزیم ها است.محبوب ترین برند این دستگاه (Bio-Tek) است و برندهای دیگر نیز چون ام اس ای و اورنس وجود دارد.

کاور دستگاه اتوکلاو(AutoClave)

دستگاه آتوکلاو نیز مانند دستگاه یو وی جهت استریل و پاک کردن باکتری و میکروب ها از سطوه مختلف استفاده میشود.تنها فرق در این است که سیستم تمیز کننده این دستگاه با بخار داغ آب در دمای بالا کار میکند.اکثر برندهای آتوکلاو در آزمایشگاهها ایرانی هستند و در بعضی مواقع برند های ایتالیایی نیز دیده شده است.

کاور دستگاه کلونی کانتر(Colony Counter)

این دستگاه جهت شمارش میکروارگانیسم ها و باکتری ها به کار میرود و در دو نوع مانوئل و اتوماتیک موجود است، که در بیشتر آزمایشگاههای کشور نوع مانوئل آن موجود است.در اکثر آزمایشگاهها برندهای مختلف ایرانی و خارجی از این دستگاه وجود دارد و نمیتوان از برند خاصی به عنوان برند محبوب نام برد.

کاور دستگاه روتامیکس(Rotomix)

این دستگاه نیز جزو گروه همزن ها و هموژنایزرهاست با این تفاوت که قابلیت میکس نمونه های مختلف در لوله های مختلف را دارد.اکثر برندهای استفاده شده در آزمایشگاهها ایرانی است.

کاور دستگاه ژل داک(Gel Documentation)

دستگاه ژل داک جهت تصویر و مستند سازی نمونه ها استفاده میشود. این دستگاه به دلیل داشتن دوربین و قطعات حساس دیگر نیاز به کاور و روکش محافظ دارد.شکل این دستگاه نیازمند طراحی قالب خاص برای کاور دستگاه است.تولید کننده های مختلفی دستگاه ژل داک را تولید میکنند از جمله چند شرکت ایرانی و شرکت های Analytik jena) و بایو بیس BioBase

کاور دستگاه هات پلیت آزمایشگاهی(Digital Hot Plate)

کاور دستگاه هات پلیت آزمایشگاهی یا اجاق بشقابی نیز در اکثر آزمایشگاهها جهت گرم کردن محلول ها و همزدن و یکنواخت کردن آنها استفاده میشود.در انواع مدل های هات پلیت ساده،هات پلیت استیرر و هات پلیت مگنت مورد استفاده قرار میگیرد.برند معروف و محبوب هات پلیت به ترتیب ایکا(IKA) ، هات پلیت ترمو ساینتیفیک(Thermo Scientific) ، هات پلیت هیدولف(Heidolph) ،هات پلیت گرهارت(Gerhardt) است.

کاور دستگاه تانک الکتروفورز و منبع تغذیه(Electrophoresis System)

دستگاه الکتروفورز جهت جداسازی مولکول های یک محلول یا نمونه در آزمایشگاه ها استفاده میشود.کاور این دستگاه نیز، به دلیل حساسیت دستگاه، یکی از پردرخواست ترین کاورهاست.روکش محافظ جهت این دستگاه هم برای تانک الکتروفورز و هم برای منبع تغذیه آن درخواست میشود.محبوب ترین برند الکتروفورز در ایران به ترتیب الکتروفورز بایو رد(Bio Rad) و برندهای ایرانی میباشد.

کاور انواع هود آزمایشگاهی و ورک استیشن(Flow Hood-Work station)

یکی دیگر از محصولات گروه تولیدی بهفر کاور و روکش هود آزمایشگاهی و لامینار و ورک استیشن میباشد. طراحی این محصول دقیقا منطبق با نیازهای کاربر آزمایشگاه و همچنین خصوصیات دستگاه است.در مواردی که هود دارای لامپ میکروب کش(UV-C) میباشد تدبیرات لازم جهت محافظت از سلامت پرسنل آزمایشگاه اندیشیده شده و کاور به صورتی دوخته میشود که اشعه یو وی از آن عبور نکند.

کاور دستگاهها و خطوط تولید داروسازی ها

یکی دیگر از محصولات ویژه گروه تولیدی کاور بهفر انواع کاور و روکش محافظ گرد و غبار جهت دستگاههای تست آزمایشگاههای داروسازی و خطوط تولید داروسازی ها میباشد.بعضا در خطوط تولید داروسازی ها دستگاههایی وجود دارد که کمتر از آنها استفاده میشود و یا دستگاههای حساس داروسازی به اجبار در مجاورت گرد و غبار گچ قرص قرار دارند. در این مواقع استفاده از کاور و روکش ضروری است.طراحی کاور خطوط تولید داروسازی ها نیاز به دقت و صرف وقت بسیار دارد چون این دستگاهها شکل هندسی خاصی ندارند و متعلقات و لوله های بسیاری بر روی آنها وجود دارد.از دیگر محصولات کاور بهفر در دسته دستگاههای داروسازی انواع روکش محافظ گرد و غبار جهت دستگاههای تست داروسازی است. این دستگاهها به ترتیب عبرتند از کاور دستگاه سختی سنج قرص، کاور دستگاه تست حلالیت قرص،روکش دستگاه پرس قرص، روکش دستگاه کپسول پر کن،کاور دستگاه سنجش فروپاشیدگی شیاف و….

دیگر کاورهای تولید شده در گروه بهفر

همانطور که در ابتدای مطلب عنوان شد،به دلیل تعداد بالای دستگاههای آزمایشگاهی از ذکر نام همه دستگاهها در این مطلب خودداری کردیم و تنها به دستگاههای پر کاربرد آزمایشگاهی اشاره کردیم.در واقع تولیدی کاور بهفر بدون استثنا برای تمامی دستگاههای و تجهیزات ابزار دقیق حساس آزمایشگاهی روکش محافظ گرد و غبار و کاور به صورت سفارشی تولید میکند.در پایان این مطلب اشاره ای تیتر وار به باقیمانده دستگاههای آزمایشگاهی خواهیم کرد.

کاور میکروسکوپ اینورت Invert

کاور فریزر آزمایشگاهی -۴۰    -70   درجه

کاور رولر میکسر Roller Mixer

کاور میکروسکوپ دو چشمی

کاور فریزر درایر

کاور Wet granulator-Dry granulator

کاور الایزا واشر

کاور میکرو هماتوکریت

کاور آب مقطر گیری

کاور پلاریمتر

کاور دستگاه سوکسله

کاور لاکتو دانسیو متر

کاور دستگاه ویسکومتر

کاور کرایواستار

کاور و روکش چیلر آزمایشگاهی- روکش برج تقطیر چیلر- کاور لیفتراک-روکش لیفتراک-محافظ باران و سرما لیفتراک-