همه چیز درباره ترازوی آزمایشگاهی

َ

همه چیز درباره ترازوی آزمایشگاهی

در این مطلب به صورت جامع به انواع مدل ترازو آزمایشگاهی و کاور سفارشی جهت آنها خواهیم پرداخت.

َ

کاور های ترازوی آزمایشگاهی از متریال ضد اسید و گرد غبار تهیه میشود

َ

َ

سوال ترازو آزمایشگاهی چه کاربردی در آزمایشگاه دارد؟ با توجه به کاربرد های وسیع ترازو ها و مدل های مختلف ترازو آزمایشگاهی جواب های فراوانی دارد.در تمام آزمایشگاههای دانشگاهها و داروسازی ها و آزمایشگاههای کنترل کیفیت این دستگاه نقشی حیاتی بازی میکند.قبل از خرید ترازو باید به کاربری دستگاه و برند آن توجه شود.با توجه به نوع کاربری آزمایشگاه از بین مدل های ترازو انتخاب شود.

َ

کاور دستگاه آنتون پار

کاور دستگاه آنتون پار

َ

َ

انواع ترازو آزمایشگاهی

ترازو های حساس آزمایشگاهی بسته به حداکثر و حداقل وزنی که میکشند نامگذاری میشوند. حداقل وزن از یک دهم تا یک صد هزارم است. که اصطلاحا به آنها ترازو دو صفر و پنج صفر میگویند. ترازو های حساس آزمایشگاهی معمولا محفظه ای برای دقیق تر کار کردن دستگاه دارند. محفظه توزین باعث میشود تا هر چه دقیق تر وزن نمونه را نشان بدهند.

 

محبوب ترین و بهترین برند ترازو دیجیتالی آزمایشگاهی در ایران برند ای اند دی  (َ (A&Dاست.این برند طیف وسیعی از ترازو های آزمایشگاهی را تولید میکند.دیگر برند محبوب در ایران ترازو سارتوریوس است. برندهای دیگر به ترتیب کرن(KERN) و بل(BEL) است .این برندها بر اساس مشاهدات کارشناسان تولیدی کاور بهفر در آزمایشگاههای کشور انجام شده است.

َ

َ

َ

 

نکاتی مهم درباره استفاده از دستگاه

سطحی که ترازو بر روی آن قرار میگیرد باید تراز باشد. بعد از نصب ترازو این سطح نباید تغییر کند یا ترازو جابجا شود.پرسنل آزمایشگاه قبل از استفاده از ترازو باید آموزش های لازم را دیده باشند.همچنین خاموش و روشن کردن ترازو نباید در روز از حد مجاز بیشتر باشد.

 

اکثر ترارو های آزمایشگاهی همراه با آداپتور از برق شهری تغذیه میشوند.همچنین باتری برای مواقعی که برق شهری در دسترس نباشد .کالیبراسیون های اتوماتیک در بیشتر ترازو ها موجود است و اتوماتیک انجام میشود.از دیگر آپشن های موجود در ترازو ها میتوان به کیت دانسیته،اتصال به کامپیوتر،کفه اندازه گیری و ….

 

باید توجه داشته باشید که لرزش و جابجایی مدام ترازو به غیر از از بین رفتن کالیبراسیون .دستگاه باعث آسیب ترازو و پایین آمدن دقت اندازه گیری آن میشود.ثابت ماندن ترازو نقش مهمی در افزایش عمر مفید آن دارد.تمیز کردن ترازو نباید با مواد شیمیایی انجام شود.
برای این کار میتوانید از محلول الکل و آب استفاده کنید.اگر مواد شیمیایی بر روی محفظه توزین یا خود بدنه ترازو ریخت. باید سریعا پاک شود. جهت جلوگیری از آسیب محلول های شیمیایی به دستگاه میتوانید از کاور محافظ ترازو آزمایشگاهی استفاده کنید.

 

از انواع دیگر ترازو آزمایشگاهی میتوان به ترازو آنالیتیکال، ترازو تحلیلگر، ترازو گرمی، ترازو مایکرو ، ترازو آزمایشگاهی، ترازو رطوبتی(رطوبت سنج) ، ترازو آزمایشگاهی دو کفه ای ، ترازو سه صفر آزمایشگاهی اشاره کرد.

 

کاور ترازو آزمایشگاهی به صورت سفارشی و کاملا منطبق با شکل دستگاه تولید میشود. متریال استفاده شده در این کاورها ضد اسید و مواد شیمیایی و همچنین ضد گرد و غبار است. علاوه بر جلوه زیبایی که به دستگاه میدهد از مقاومت خوبی نیز برخوردار است.

 

 

مطالب مرتیط:
تولید کاور بر اساس اندازه  و نوع دستگاه آزمایشگاهی
چرا تجهیزات آزمایشگاهی باید کاور داشته باشند؟
همکاری با آزمایشگاه داروسازی ها و آزمایشگاههای تشخیص طبی
همکاری با آزمایشگاههای مراکز دولتی
آزمایشگاه دامپزشکی کاور تجهیزات بهفر