چرا تجهیزات آزمایشگاهی باید کاور داشته باشند؟

چرا تجهیزات آزمایشگاهی باید کاور داشته باشند؟

چرا تجهیزات آزمایشگاهی باید کاور داشته باشند؟

از گرد و غبار موجود در هوا تا مواد شیمیایی، تجهیزات و دستگاههای آزمایشگاهی هر روز در معرض مواد مختلف هستند که ممکن است به تجهیزات حساس الکترونیکی دستگاهها آسیب وارد کند.تهیه یک کاور محافظ دستگاه آزمایشگاهی میتواند عمر دستگاه شما را چند برابر کند.

جهت دیدن تصاویر کاورهای آزمایشگاهی کلیک کنید

کاور دستگاههای آزمایشگاهی در سالهای اخیر به یکی از ملزومات آزمایشگاهی تبدیل شده و کمتر آزمایشگاهی دیده میشود که برای تجهیزات خود روکش محافظ تهیه نکرده باشد.
روکش دستگاه آزمایشگاهی

روکش دستگاه آزمایشگاهی

چرا تجهیزات آزمایشگاهی باید کاور محافظ داشته باشند؟

گرد و غبار

اولین و اصلی ترین دلیلی که یک مسئول، سوپروایزر و یا صاحب آزمایشگاه را مجاب به تهیه کاور تجهیزات آزمایشگاهی میکند گرد و غبار است.متاسفانه در سالهای اخیر  شاهد افزایش گردو غبار در سرتاسر ایران به دلیل تغییرات جوی بوده ایم. به دلیل عدم استاندارد بودن ورودی ها ، اکثر آزمایشگاههای فعال در کشور با مشکل گرد و غبار مواجه هستند.به طوری که اگر دو یا سه روز روی دستگاههای آزمایشگاهی تمیز نشود خاک به وضوح قابل مشاهده است.

ُ

ُ

مواد شیمیایی

یکی دیگر از دلایل استفاده از کاور جهت دستگاههای آزمایشگاهی مواد شیمیایی موجود در آزمایشگاه است.همکاران محترم آزمایشگاه به این نکته واقف هستند که برای هر تست مواد مختلف شیمیایی نیاز است.در حین انجام تست ممکن است بر اثر اتفاق یا سهل انگار این مواد بر روی نقاط حساس دستگاه مورد استفاده یا دستگاههای مجاور ریخته شود که این امر در برخی موارد ضررات جبران ناپذیری به آزمایشگاه وارد میکند.بارها از زبان همکاران محترم شنیده ایم که اسید به صورت اتفاقی به دستگاه پاشیده شده که به دلیلی داشتن کاور هیچ آسیبی به دستگاه وارد نشده است.

ُ

ُ

زیبایی و یکپارچگی آزمایشگاه

دستگاههای آزمایشگاهی از نظر شکل ظاهری و هندسی و متعلقات و رنگ و غیره با هم متفاوت هستند. این امر یکپارچگی و زیبایی آزمایشگاه را کم میکند. کاورهای آزمایشگاهی بهفر با ظاهری زیبا و یکپارچه در ازمایشگاه هارمونی ایجاد کرده و از لحاظ بصری زیبایی خاصی به آزمایشگاه میبخشد.همچنین در مواقع بازدید و گرفتن گواهینامه های مختلف برای آزمایشگاه تاثیر بسزایی در دید بازدید کننده خواهد داشت.

ُ

ُ

ُ

دانشجو و کارآموزها!

بله حتما تعجب کردید که یکی از دلایل تهیه کاور دانشجویان و کارآموزان فعال در آزمایشگاه هستند. البته قصدمان اصلا توهین به این عزیزان نیست و فقط تجربه و دیده های خودمان در این زمینه را بیان میکنیم. بارها از مسئولین آزمایشگاه شنیده ام که سهل انگاری و بی توجهی یا کم تجربگی این عزیزان در هنگام کار باعث وارد آمدن خسارت های جبران ناپذیر به دستگاههای آزمایشگاهی شده است.وجود کاور برای دستگاه باعث جلوگیری از خسارت های احتمالی مانند پاشیدن مواد شیمیایی به دستگاه میشود .

ُ

ُ

ُ

مطالب مرتبط:
مصدومیت آزمایشگاه شیمی
تولید سفارشی کاور آزمایشگاهی
تاسیس آزمایشگاه ژنتیک

دیدگاهتان را بنویسید