آزمایشگاه شیمی حادثه و مصدومیت‌ها

آزمایشگاه شیمی حادثه و مصدومیت‌ها

آزمایشگاه شیمی حادثه و مصدومیت‌ها

 

آزمایشگاه شیمی حادثه و مصدومیت ها 

درون آزمایشگاه شیمی خطرات مختلفی وجود دارد.مواد شیمیایی، ظروف شکستنی و شعله آتش   همه از مواردی هستند که احتمال وقوع حادثه و مصدومیت را افزایش میدهند.ولی لازم نیست که هر حادثه  به مصدومیت ختم شود.مصدومیت ها و زخم های حاصله از اتفاقات آزمایشگاه. میتواند با دقت بیشتر،استفاده از تجهیزات ایمنی و دانستن کارهایی که هنگام حادثه باید انجام شود.به کمترین مقدار خود برسد.

 

مصدومیت های آزمایشگاه معمولا به خراش یا زخم های سطحی همراه است. در مواردی نادر نیز منجر به آسیب دیدگی های شدید میشود. در ادامه به انواع این آسیب دیدگی ها خواهیم پرداخت.

 

حوادث و مصدومیت آزمایشگاه شیمی کاور تجهیزات بهفر

حوادث و مصدومیت آزمایشگاه شیمی کاور تجهیزات بهفر

 

 

آزمایشگاه شیمی حادثه و مصدومیت ها – مصدومیت چشمی

 

همیشه چشمان شما در معرض خطر است.اگر از لنز یا عینک استفاده میکنید.برای ایمنی چشمان خود باید از عینک محافظ آزمایشگاهی استفاده کنید.همه افراد آزمایشگاه باید از عینک محافظ استفاده کنند.این کار چشمانتان را از مواد شیمیایی و خرده شیشه حفظ خواهد کرد. آسیب دیدگی ها چشم معمولا بر اثر تعلل در استفاده از عینک محافظ. و یا آشنا نبودن به اصول شستشوی چشم پس از برخورد با مواد شیمیایی . ایجاد میشود.در کنار بریدگی بر اثر اجسام تیز، آسیب دیدگی چشم معمول ترین حادثه در آزمایشگاه شیمی است.

 

 

 

بریدگی با شیشه شکسته

به هنگام کار کردن با لوله های شیشه ای ممکن است دچار بریدگی شوید.شیشه از دست شما بیوفتد و خرده های آن باعث مصدومیت شود.بهترین کار برای جلوگیری از بریدگی استفاده از دستکش است.این مورد هم اکثر کاربران آزمایشگاه تعلل کرده. و از پوشیدن مداوم دستکش خودداری میکنند.

 

 

 

سوختگی و یا حساسیت بر اثر مواد شیمیایی

خیلی از سوختگی یا حساسیت های پوستی بر اثر سهل انگاری در هنگام استفاده از مواد شیمیایی اتفاق میوفتد.همچنین ممکن است بخارات سمی مواد شیمیایی استنشاق بشود.همینطور در بعضی موارد به علت شستشوی نامناسب دست ها  ممکن است مواد شیمیایی وارد سیستم گوارش شود.همانطور که دستکش و عینک محافظ مراقب چشم و دستتان است. روپوش آزمایشاهی نیز مراقب لباس هایتان است. پس استفاده از روپوش آزمایشگاهی را فراموش نکنید.

 

 

سوختگی به دلیل حرارت

شاید بر اثر حواس پرتی دست خود را روی هیتر بگذارید.  شیشه داغی را بدون دستکش لمس کنید. به شعله آتش خیلی نردیک شده و خود را بسوزانید.باید دت داشته باشید که آزمایشگاه محل پر خطری است و نیار به تمرکز بالایی در هنگام کار کردن دارد.

 

 

مسمومیت های خفیف با مواد شیمیایی

مسمومیت های ناشی از مواد شیمیایی معمولا از چشم دور میماند. اکثرا عوارض خفیفی مثل سردرد یا دل درد دارد.یا اینکه عوارض آن نسبتا سریع رفع میشود.ولی بعضی از مواد شیمیایی سالها در بدن میماند و به ارگان های مختلف بدن آسیب مبرساند. باعث سرطان میشود.اگر مواد شیمیایی را به اشتباه بخورید مطمئنا دچار عوارض شدیدی میشوید.تنفس بخارات هم میتواند باعث مسمومیت شود. این مواد از طریق پوست جذب میشود به همین خاطر به مناطقی که لمس میکنید دقت زیادی کنید.

 

 

نکاتی برای جلوگیری از حوادث در آزمایشگاه شیمی
♦برای فعالیت در آزمایشگاه به نکات ایمنی واقف باشید. و آنها را اجرا کنید.مثلا اگر یخچالی جهت نگهداری نمونه استفاده میشود. در آن ناهار خود را نگهداری نکنید!
♦از روپوش آزمایشگاهی ، عینک محافظ و دستکش استفاده کنید.
♦معنی تابلو های هشدار دهنده در آزمایشگاه را بدانید.
♦مواد داخل تمام ظروف آزمایشگاه را با برچسب مشخص کنید.استفاده از خودکار یا ماژیک روی ظرف ممکن است دائمی نباشد. حتما از برچسب استفاده کنید.
♦مطمئن باشید که نکات ایمنی به ترتیب رعایت شده است.شستشوی درست چشم در هنگام برخورد با مواد شیمیایی را بدانید. جعبه کمک های اولیه را همیشه چک کنید و از کامل بودن آن مطمئن شوید.از کارکرد درست هود آزمایشگاهی مطمئن شوید.
♦همیشه کوچکترین خرابی و حادثه ها را به مسئول خود گزارش دهید.اگر کسی اطلاع نداشته باشد که مشکلی وجود دارد برای رفع آن نیز تلاشی نخواهد کرد.

 

 

این مطلب ترجمه و خلاصه ای از این مقاله است

 

 

 

 

مطالب مرتبط:
راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک
با شرکت ها و آزمایشگاههای خصوصی
همکاری با آزمایشگاههای مراکز دولتی
چرا تجهیزات آزمایشگاهی باید کاور داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید