استفاده از کاور در ممیزی آزمایشگاه

استفاده از کاور در ممیزی آزمایشگاه

ُ

در این مطلب به تاثیر استفاده از کاور در ممیزی آزمایشگاه میپردازیم.همچنین فواید داشتن روکش محافظ دستگاه آزمایشگاهی را در پروسه ممیزی  و استاندارد آزمایشگاه بررسی میکنیم.شکل یکپارچه و زیبای دستگاههای آزمایشگاهی، در کنار فواید بیشمار برای کارکرد دستگاه استفاده از کاور تجهیزات آزمایشگاهی را رایج کرده است.

ُ

ممیزی داخلی آزمایشگاه

ممیزی داخلی آزمایشگاه

ُ

استفاده از کاور دستگاه در ممیزی آزمایشگاه تاثیر بسزایی دارد.همه مسئولین و مدیران آزمایشگاهها برای بررسی روند انطباق استاندارد مراجع و میزان اجرای آن در آزمایشگاه خود از ممیزی ها استفاده میکنند. ممیزی ها بعضی اوقات داخلی و برخی اوقات از جانب یک مرجع بالاتر مثل اداره تجهیزات وزارت بهداشت اجرا میشود.بسیاری از مشتریان محترم کاور تجهیزات آزمایشگاهی بهفر جهت ممیزی آزمایشگاه از کاورهای تجهیزات و دستگاههای آزمایشگاهی استفاده میکنند.
کاور محافظ تجهیزات آزمایشگاهی

استفاده از کاور در ممیزی آزمایشگاه

ُ

استفاده از کاورهای تجهیزات آزمایشگاهی بهفر به چند دلیل در پروسه ممیزی آزمایشگاه تاثیر دارد:

ُ

استفاده از کاور و طراحی فضای آزمایشگاه

از نظر ممیزی استاندارد طراحی فضای آزمایشگاه ، یکپارچگی و همگنی که کاورها به نمای دستگاههای آزمایشگاه میدهند بسیار مهم است.یکپارچگی ظاهری دستگاه های آزمایشگاهی باعث القای حس نظم به بازرس و یا حتی خود کارکنان آزمایشگاه میشود.
این امر به غیر از ممیزی آزمایشگاه در کارایی پرسنل آزمایشگاه نیز تاثیر دارد.چون پرسنلی که در یک آزمایشگاه منظم کار کنند خود به خود تشویق به حفظ این نظم میشوند

ُ

استفاده از کاور و کالیبراسیون دستگاه

 استفاده از کاور تاثیر بسزایی در به تاخیر انداختن کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی دارد.روکش دستگاه آزمایشگاهی با ایجاد لایه محافظ مانع از ورود گرد و غبار به دستگاه میشود. گرد و غبار یکی از علت های اساسی کارکرد غلط تجهیزات و کاسته شدن از عمر مفید آی سی های دستگاه است.

ُ

استفاده از کاور تجهیزات و کیفیت نتایج آزمایشگاه

پوشانده شدن دستگاه آزمایشگاهی در هنگام خاموش بودن تاثیر بسزایی در کیفیت نتایج آزمایش دارد.بارها پیش آمده که در حین انجام آزمایش بر روی یک نمونه، بر اثر سهل انگاری یا اتفاق قسمتی از نمونه بر روی محیط کشت دستگاه دیگر ریخته است.
استفاده از کاور تجهیزات بهفر باعث تمیز ماندن محیط تست دستگاه و در نتیجه کیفیت نتایج آزمایش خواهد شد.مثلا در آزمایشگاه آسیب شناسی جهت عدم انتقال آلودگی از Post-PCR به Pre-PCR از کاورهای بهفر اسفاده میشود.

ُ

ممیزی در چه آزمایشگاههایی انجام میشود؟

ممیزی در آزمایشگاههای مختلف از جمله:

آزمایشگاه میکروسکوپی
استاندارد آزمایشگاه ژنتیک
آزمایشگاه بیوشیمی
آزمایشگاه تشخیص پزشکی
ایزو آزمایشگاه باکتری شناسی
آزمایشگاه هماتولوژی
آزمایشگاه میکروب شناسی
آزمایشگاه آسیب شناسی
آزمایشگاه سرولوژی
شبکه آزمایشگاهی درون دانشگاهی

ُ

ُ

ُ

 استاندارد ISO 17025 چیست و چرا اهمیت دارد؟

ُ

ISO/IEC 17025:2017 یک استاندارد بین المللی است که الزامات کیفیت و صلاحیت در آزمایشگاه های آزمایش و کالیبراسیون را مشخص می کند. این استاندارد مستلزم آن است که چنین آزمایشگاه‌هایی اقدامات کیفیت عالی را در اولویت قرار دهند و یک سیستم مدیریت کیفیت قابل اعتماد را برای ایجاد و نشان دادن شایستگی خود توسعه دهند.استاندارد کامل ISO/IEC 17025 نامیده می شود، زیرا گواهینامه توسط سازمان بین المللی استاندارد در ارتباط با کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک ایجاد شده است. با این حال، بسیاری از آنها در هنگام مراجعه به استاندارد، این را به گواهینامه ISO 17025 یا به سادگی ۱۷۰۲۵ کوتاه می کنند.
در نهایت، ISO 17025 برای هر سازمانی است که آزمایش، نمونه برداری یا کالیبراسیون را انجام می دهد و می خواهد از قابلیت اطمینان نتایج خود مطمئن باشد. ساده‌ترین روشی که می‌توانیم بگوییم: اگر در محیط آزمایشی کار می‌کنید که نتایج قابل اندازه‌گیری تولید می‌کند، احتمالاً ISO 17025 قابل اجرا است. این حتی ممکن است به این معنی باشد که شما لزوماً مرکز خود را “آزمایشگاه” نمی‌دانید، اما طبق استانداردهای ISO، اگر نتایج قابل اندازه‌گیری را تولید کنید، یک آزمایشگاه در نظر گرفته می‌شوید.

ُ

ُ

ُ

ISO/IEC 17025 برای چه کسانی مناسب است؟

ُ

ISO/IEC 17025 برای بسیاری از تجهیزات مختلف تست و کالیبراسیون در طیف وسیعی از بخش ها قابل اجرا است. بخش پزشکی قانونی نمونه ای از حوزه ای است که تقریباً به طور جهانی استاندارد ISO/IEC 17025 را به عنوان شاخص اصلی کیفیت در آزمایشگاه های خود پذیرفته است. اما آزمایشگاه‌ها در بخش‌های متنوعی مانند تست آزبست، آکوستیک، مواد شیمیایی، فیبر نوری، تولید مواد غذایی، منسوجات و حتی آزمایشگاه‌های شاهدانه دارای گواهینامه استاندارد ISO 17025 هستند.
آزمایشگاه های پزشکی یک استثنا هستند. آزمایشگاه هایی که به دنبال یک استاندارد کیفیت شناخته شده بین المللی در آزمایشگاه های پزشکی هستند باید به گواهی ISO 15189 توجه کنند، زیرا این استانداردی است که به طور خاص برای آزمایشگاه های پزشکی اعمال می شود. اگر در یک آزمایشگاه پزشکی، به عنوان مثال یک آزمایشگاه آسیب شناسی یا در یک محیط کارآزمایی بالینی کار می کنید، تمام اطلاعات مورد نیاز خود در مورد ISO 15189 را در مرکز دانش اختصاصی ما پیدا خواهید کرد.

 

ISO 17025 برای آزمایشگاه های تست و کالیبراسیون از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در سطح جهانی شناخته شده است. اعتباربخشی به شما این امکان را می دهد که از قابلیت اطمینان نتایج خود و همچنین یکپارچگی، شایستگی و کیفیت کلی اقدامات آزمایشگاه خود اطمینان حاصل کنید و نشان دهید. همچنین شامل درخواست هایی برای تست مهارت است که به عنوان یکی دیگر از شاخص های واضح صلاحیت آزمایشگاه شما عمل می کند. ما تست مهارت و اهمیت آن را به عنوان بخشی از ISO 17025 در یک وبینار اخیر مورد بحث قرار دادیم.

 

این می تواند برای درک سازمان شما به عنوان معتبر، قابل اعتماد و شایستگی برای مشتریان فعلی و بالقوه یا شرکای تجاری بسیار مهم باشد. این بدون ذکر این واقعیت است که بسیاری از سازمان های دولتی در سراسر جهان قبل از اینکه به دنبال همکاری با شما باشند، چنین اعتباری را به عنوان یک پیش نیاز جدی خواهند داشت.

ُ

ُ

ُ

آیا استاندارد ISO/IEC 17025 برای آزمایشگاه های آزمایش و کالیبراسیون الزامی است؟

 

در حالی که ISO/IEC 17025 اجباری نیست، در سراسر جهان به شدت توصیه می شود. به خصوص زمانی که دقت – یا بهتر است بگوییم، نادرستی – نتایج شما می تواند عواقب جدی داشته باشد، شاید بهتر باشد که بپرسید آیا می توانید اعتبار ندهید. چه نتایج شما ایمنی مصالح ساختمانی را دیکته کند یا بینش های کلیدی را به بخش پزشکی قانونی به عنوان بخشی از تحقیقات مهم ارائه دهد، داشتن این تضمین کننده قابل اعتماد بودن و اعتبار نتایج شما سودمند است.

 

صدور گواهینامه ISO 17025 همچنین همکاری بین آزمایشگاه ها و سایر ارگان ها را تسهیل می کند. با رعایت یک استاندارد شناخته شده جهانی، پذیرش گسترده تری از نتایج در سراسر مرزها وجود خواهد داشت، به این معنی که گزارش های آزمون و گواهینامه ها را می توان در یک کشور از کشور دیگر بدون نیاز به آزمایش های بیشتر پذیرفت. این واقعا به تسهیل و بهبود تجارت بین المللی کمک می کند.

 

مزیت قابل توجه دیگر این است که امکان اشتراک گذاری داده ها را بهتر می کند. آزمایشگاه‌های بیشتری که آزمایش‌های مشابهی را با استانداردهای یکسان در سطح بین‌المللی انجام می‌دهند، به معنای جمع بیشتری از داده‌ها در بسیاری از صنایع است. با فرا رسیدن سال ۲۰۲۰، ما شاهد مزایای عظیمی هستیم که از دسترسی به داده های بیشتر به دست می آید. از مدل‌های پیش‌بینی هوش مصنوعی گرفته تا درک بهتر ریسک‌های رایج، پذیرش گواهینامه‌هایی مانند ISO/IEC 17025 به فشار جهانی برای داده‌های ثابت کمک زیادی می‌کند.

 

اینها تنها مزایای اعتباربخشی ISO/IEC 17025 نیستند. در زیر، اگر هنوز قانع نشده اید، لیستی از مزایای بیشتر دریافت گواهینامه را خواهید دید.

ُ

ُ

ُ

مزایای اعتبار سنجی ISO 17025 چیست؟

 

چندین مزیت مهم برای دستیابی به گواهینامه ISO/IEC 17025 وجود دارد. این شامل:

 

     موسسات در سراسر جهان می توانند از کیفیت عملکرد و قابلیت اطمینان نتایج شما اطمینان حاصل کنند
     شما تقاضای رو به رشد برای داده های جهانی سازگار را برآورده می کنید
     شما می توانید شهرت خود را در سطح بین المللی و داخلی افزایش دهید
     رعایت چنین استانداردی اغلب پیش نیاز فرآیندهای درخواست مناقصه است
     شانس شما برای دستیابی به موقعیت شریک ترجیحی، هم با مشتریان آینده نگر و هم با مشتریان فعلی، بسیار افزایش می یابد
     نسبت به رقبای خود که دارای گواهینامه ISO 17025 نیستند، مزیت آشکاری داشته باشید
     شما به همان استاندارد شهرت رقبای که قبلاً گواهینامه دارند ارتقا خواهید یافت
     شما می توانید با اجرای روش های کارآمدتر هزینه ها را کاهش دهید و در عین حال از اشتباهات پرهزینه خودداری کنید
     می توان در زمان صرفه جویی کرد زیرا بسیاری از کارهای وقت گیر خودکار می شوند
     ریسک ها به طور فعال مدیریت می شوند و اثرات منفی احتمالی بر تجهیزات و خدمات را از بین می برند
     اسناد و اطلاعات کلیدی که در مرکز نگهداری می شوند، یک منبع واحد از حقیقت را در سراسر سازمان شما ایجاد می کنند
     شما آماده خواهید شد تا در جهت بهبود مستمر کار کنید و نتایج مثبتی را برای طیف وسیعی از KPIها ایجاد کنید

 

استفاده از نرم‌افزار مدیریت کیفیت قدرتمند که قابل اعتماد و کارآمد است، می‌تواند در به دست آوردن پاداش‌های گواهینامه ISO/IEC 17025 تفاوت ایجاد کند و شما را قادر می‌سازد تا فراتر از انطباق بروید و به سمت بهبود مستمر بروید.

 

از مدیریت آموزش و توسعه حرفه ای گرفته تا سازماندهی ممیزی ها به شیوه ای سازمان یافته، QMS مناسب به کاهش زمان و تلاش مورد نیاز برای وظایف مدیریت کیفیت ضروری در آزمایشگاه های تست و کالیبراسیون کمک می کند. این به شما این امکان را می دهد که در حین استفاده از بینش نرم افزار برای پیگیری پیشرفت ها، بر کیفیت خدمات ارائه شده تمرکز کنید. Ideagen QMS دستیابی به این اهداف را آسان می کند.

ُ

ُ

ُ

سوالات پر تکرار درباره استاندارد ISO/IEC 17025

۵ پیش نیاز استاندارد ISO 17025 چیست؟ عمومی، پرسنل،امکانات و شرایط محیطی، تجهیزات، قابلیت ردیابی مترولوژیکی و محصولات و خدمات خارجی ارائه شده است.

ُ

کدام آزمایشگاهها به استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ نیاز دارند؟ به طور کلی هر آزمایشگاهی که اندازه گیری و آنالیز انجام میدهد.

ُ

تفاوت GMP   و استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ در چیست؟ انطباق با GMP اجباری است و در سطح ملی قانون گذاری و اجرا می شود. این بدان معناست که کشورها می توانند انواع (نسخه) GMP را داشته باشند. صادرات محصولات تعیین می کند که آیا برای مثال، GMP باید استانداردهای GMP FDA را برآورده کند یا خیر. ISO 17025 فی نفسه استانداردی است که به طور داوطلبانه توسط اکثر آزمایشگاه ها پذیرفته شده است.

ُ

آیا ISO 17025 یک GLP است؟
ISO 17025 به یک کتابچه راهنمای کیفیت نیاز دارد. مقررات GLP اینطور نیست. مقررات GLP شامل مشخصات سیستم های آزمایش بیولوژیکی است که برای مطالعات غیر بالینی اعمال می شود. استاندارد GLP به تمام جنبه های یک مطالعه غیر بالینی می پردازد در حالی که ISO 17025 بر آزمایشگاه تمرکز دارد.

این مطلب ترجمه ایست از این مقاله

 

 

ُ

ُ

ُ

مطلب مرتبط:
   کاور HPLC-PCR و خصوصیات آنها
روکش هود صنعتی و آزمایشگاهی
تاریخچه سانتریفیوژ آزمایشگاهی
کاور آزمایشگاه ژنتیک

دیدگاهتان را بنویسید